Ադրբեջանը հատել է ԼՂ շփման գիծը, շարունակել է թիրախավորել խաղաղ բնակիչներին. Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղարկել միջազգային բոլոր գործընկերներին
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հիշեցրել է, որ մարտի 26-ին` ժամը 10:00-ի սահմաններում, Արցախի Մարտունու շրջանի «Խզազեն տակ» կոչվող տեղամասի խաղողի այգում էտման եւ մաքրման աշխատանքներ կատարելիս, հակառակորդի դիրքերից հրաձգային զենքերով անկանոն կրակոցներ են արձակվել Սոս գյուղի բնակիչներ Ռազմիկ Հարությունյանի եւ Երվանդ Բալայանի ուղղությամբ:
Նույն օրը` ժամը 11:00-ի սահմաններում, Թաղավարդ գյուղի բնակիչներ Վովա Խաչատրյանը եւ Ռուբեն Ալավերդյանը, «Շեխերի երես» կոչվող տեղամասի ցորենի դաշտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս, հայտնվել են ադրբեջանցի զինծառայողների կրակոցների թիրախում: Հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային տարբեր զինատեսակներով անկանոն կրակոցներ են արձակվել Արցախի քաղաքացիների ուղղությամբ: Դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները:
Նույն օրը` ժամը 11:30-ի սահմաններում, Մարտակերտ քաղաքի վարչական տարածքում Ալյոշա Զաքարյանին պատկանող նռան այգում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս եւս ադրբեջանական մարտական դիրքերից բանվորների ուղղությամբ հրաձգային զինատեսակներից անկանոն կրակոցներ են արձակվել:
Մարտի 25-ին Ադրբեջանը հատել է Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի հետ շփման գիծը եւ որոշակի դիրքային առաջխաղացում ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում` Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի ուղղությամբ:
Մարտի 27-ին` ժամը 9:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումը կրկին փորձել է առաջխաղացում կատարել Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի հարակից բարձունքներից մեկի ուղղությամբ: Նշված հատվածում մարտական հերթապահություն իրականացնող ՊԲ զինծառայողների կանխարգելիչ գործողությունների շնորհիվ ադրբեջանական ստորաբաժանման առաջխաղացման փորձը կասեցվել է:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ վերոնշյալ գործողություններով Ադրբեջանը փորձում է խզել միակ կապը Ստեփանակերտի եւ Շուշիի շրջանի մի շարք գյուղերի միջեւ, իսկ թիրախավորելով խաղաղ բնակիչներին, խաթարում է Արցախի ժողովրդի կյանքի, նրանց խաղաղ գոյակցության իրավունքը, փորձում ստեղծել վախի մթնոլորտ:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, անտեսելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի կարեւորագույն դրույթները, խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, մարտահրավեր է նետում ամբողջ միջազգային իրավակարգին:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղարկել միջազգային գործընկերներին` խնդրելով իրենց մանդատի ամբողջ ուժով գործադրել միջնորդական ջանքեր` ուղղված Բերձորի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակմանն ու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության զսպմանը: Միաժամանակ խնդրել է հանդես գալ հրապարակային քննադատական հայտարարությամբ` ուղղված Ադրբեջանի հանցավոր վարքագծին:

Председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян напомнила, что 26 марта, около 10:00, при проведении работ по обрезке и очистке виноградника участка “Хзазен так" Мартунинского района Арцаха с позиций противника велся оружейный огонь. В сторону жителей села Сос Р.Арутюняна и Е.Балаяна произведены беспорядочные выстрелы.
В тот же день, около 11:00, азербайджанскими военнослужащими были обстреляны жители села Тагавард В.Хачатрян и Р.Алавердян, выполнявшие сельскохозяйственные работы на пшеничном поле в местности “Шехери ерес”. С прилегающих азербайджанских военных позиций из различного стрелкового оружия обстреляны граждане Арцаха. Сельскохозяйственные работы остановлены.
В тот же день, около 11:30, на административной территории города Мартакерта при выполнении сельскохозяйственных работ в гранатовом саду, принадлежащем А.Закаряну, с азербайджанских боевых позиций были произведены по рабочим беспорядочные выстрелы из огнестрельного оружия.
25 марта Азербайджан пересек линию соприкосновения с вооруженными силами Нагорного Карабаха и обеспечил определенное позиционное продвижение на территории НК в направлении грунтовой дороги Степанакерт-Лисагор.
27 марта, около 9:00, подразделение ВС Азербайджана вновь попыталось продвинуться в сторону одной из высот близ грунтовой дороги Степанакерт-Лисагор. Благодаря превентивным действиям военнослужащих ВС, несущих боевое дежурство на указанном участке, попытка наступления азербайджанского подразделения была пресечена.
Председатель комиссии отметила, что вышеперечисленными действиями Азербайджан пытается разорвать единственную связь между Степанакертом и рядом сел Шушинского района, а нацеливаясь на мирных жителей подрывает право народа Арцаха на жизнь, мирное сосуществование, пытается создать атмосферу страха.
Депутат подчеркнула, что Азербайджан, игнорируя решение Международного суда ООН, важнейшие положения международного гуманитарного права, нарушая обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., бросает вызов всему международному правопорядку.
Принимая во внимание вышеизложенное, Т.Товмасян направила международным партнерам срочные послания с просьбой приложить всей силой своего мандата посреднические усилия по немедленному разблокированию Бердзорского коридора и сдерживанию геноцидальной политики Азербайджана. В то же время она попросила выступить с публичным критичским заявлением о преступном поведении Азербайджана.