Ադրբեջանը հատել է ԼՂ շփման գիծը, շարունակել է թիրախավորել խաղաղ բնակիչներին. Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղարկել միջազգային բոլոր գործընկերներին
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հիշեցրել է, որ մարտի 26-ին` ժամը 10:00-ի սահմաններում, Արցախի Մարտունու շրջանի «Խզազեն տակ» կոչվող տեղամասի խաղողի այգում էտման եւ մաքրման աշխատանքներ կատարելիս, հակառակորդի դիրքերից հրաձգային զենքերով անկանոն կրակոցներ են արձակվել Սոս գյուղի բնակիչներ Ռազմիկ Հարությունյանի եւ Երվանդ Բալայանի ուղղությամբ:
Նույն օրը` ժամը 11:00-ի սահմաններում, Թաղավարդ գյուղի բնակիչներ Վովա Խաչատրյանը եւ Ռուբեն Ալավերդյանը, «Շեխերի երես» կոչվող տեղամասի ցորենի դաշտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս, հայտնվել են ադրբեջանցի զինծառայողների կրակոցների թիրախում: Հարակից ադրբեջանական մարտական դիրքերից հրաձգային տարբեր զինատեսակներով անկանոն կրակոցներ են արձակվել Արցախի քաղաքացիների ուղղությամբ: Դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները:
Նույն օրը` ժամը 11:30-ի սահմաններում, Մարտակերտ քաղաքի վարչական տարածքում Ալյոշա Զաքարյանին պատկանող նռան այգում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս եւս ադրբեջանական մարտական դիրքերից բանվորների ուղղությամբ հրաձգային զինատեսակներից անկանոն կրակոցներ են արձակվել:
Մարտի 25-ին Ադրբեջանը հատել է Լեռնային Ղարաբաղի զինված ուժերի հետ շփման գիծը եւ որոշակի դիրքային առաջխաղացում ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում` Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի ուղղությամբ:
Մարտի 27-ին` ժամը 9:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումը կրկին փորձել է առաջխաղացում կատարել Ստեփանակերտ-Լիսագոր գրունտային ճանապարհի հարակից բարձունքներից մեկի ուղղությամբ: Նշված հատվածում մարտական հերթապահություն իրականացնող ՊԲ զինծառայողների կանխարգելիչ գործողությունների շնորհիվ ադրբեջանական ստորաբաժանման առաջխաղացման փորձը կասեցվել է:
Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ վերոնշյալ գործողություններով Ադրբեջանը փորձում է խզել միակ կապը Ստեփանակերտի եւ Շուշիի շրջանի մի շարք գյուղերի միջեւ, իսկ թիրախավորելով խաղաղ բնակիչներին, խաթարում է Արցախի ժողովրդի կյանքի, նրանց խաղաղ գոյակցության իրավունքը, փորձում ստեղծել վախի մթնոլորտ:
Պատգամավորն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը, անտեսելով Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի կարեւորագույն դրույթները, խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, մարտահրավեր է նետում ամբողջ միջազգային իրավակարգին:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը` Թագուհի Թովմասյանը հրատապ գրություններ է ուղարկել միջազգային գործընկերներին` խնդրելով իրենց մանդատի ամբողջ ուժով գործադրել միջնորդական ջանքեր` ուղղված Բերձորի միջանցքի անհապաղ ապաշրջափակմանն ու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության զսպմանը: Միաժամանակ խնդրել է հանդես գալ հրապարակային քննադատական հայտարարությամբ` ուղղված Ադրբեջանի հանցավոր վարքագծին:

The Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan reminded that on March 26, at around 10:00 a.m., during pruning and cleaning work in the vineyard of the area called Khzazen Tak of the Martuni region of Artsakh, irregular shots were fired from the enemy's positions at the residents of Sos village Razmik Harutyunyan and Yervand Balayan.
On the same day, around 11:00 a.m., residents of Taghavard village, Vova Khachatryan and Ruben Alaverdyan, while doing agricultural work in the wheat field of the area called Shekheri Yeres, were shot by Azerbaijani soldiers. Irregular shots were fired at the citizens of Artsakh from the adjacent Azerbaijani combat positions with various rifle weapons. Agricultural work has been stopped.
On the same day, around 11:30 a.m., in the administrative area of Martakert city, while doing agricultural work in the pomegranate orchard belonging to Alyosha Zakaryan, irregular shots were fired from the Azerbaijani military positions at the workers.
On March 25, Azerbaijan crossed the line of contact with the armed forces of Nagorno Karabakh and secured a certain positional advance in the territory of Nagorno Karabakh in the direction of the Stepanakert-Lisagor gravel road.
On March 27, at around 9:00, the Azerbaijani Armed Forces unit again tried to advance in the direction of one of the heights adjacent to the Stepanakert-Lisagor gravel road. Thanks to the preventive actions of the soldiers of the Armed Forces on combat duty in the mentioned area, the advance attempt of the Azerbaijani unit was stopped.
The Committee Chair mentioned that with the above-mentioned actions, Azerbaijan is trying to break the only connection between Stepanakert and a number of villages in Shushi region, and by targeting civilians, it is undermining the right to life of the people of Artsakh, their peaceful existence, and is trying to create an atmosphere of fear.
The deputy underscored that Azerbaijan challenges the entire international legal order, ignoring the decision of the International Court of Justice, the most important provisions of international humanitarian law, violating the obligations assumed by the trilateral statement of 9 November 2020.
Taking into consideration all of these, she has sent urgent letters to her international partners, asking them to exert mediation efforts with the full force of their mandate, aimed at the immediate unblocking of the Berdzor corridor and curbing Azerbaijan's genocidal policy. At the same time, she requested them to make a public critical statement directed at the criminal behavior of Azerbaijan.